ලේ තුනීකාරක ඖෂධ භාවිතය – අඟහරු ග්‍රහයා සහ ජ්‍යෝතිෂ විද්‍යාව

ටිකක් විතර සංකීර්ණ කාරණා දෙකක් මම මගේ අත්දැකීම් එක්ක සම්බන්ධ කරනවා මේ ලිපියෙන් . සාර්ථක අසාර්ථක භාවය සමබන්ධව කියවන ඔයාල තමයි තීරණය කරන්නන ඕන . මම මගේ කතාව ලියන්නම් . මේ සිද්ධිය වෙලා දැනට අවුරුද්දක් විතර වෙනවා .

දවසක් මම රත්නපුරේ ඉඳලා කඩුවෙල පැත්තට යන්න කියලා රත්නපුර කොළඹ පරණ පාර බස් එකක් එනකල් ඉඳලා ඒ නැති නිසා අවිස්සාවේල්ලට ගිහින් යනවා කියලා හිතාගෙන අවිස්සාවේල්ල ටවුන් එකට ගියා . අවිස්සාවේල්ල ස්ටෑන්ඩ් එකේ මම බස් එකක් එනකල් ඉඳගෙන ඉන්නකොට මට කෝල් එකක් ආවා . ඒ කෝල් එක ගත්ත කෙනා මට කිව්වේ යම් කෙනෙක් අසනීප වෙලා අසාධ්‍ය වෙලා රෝහල් ගත කරලා කියලා . තවම හේතුව දන්නේ නැහැ කිව්වා . ජ්‍යෝතිෂ පැත්තෙන් කරන්න පුළුවන් මොනවද කියලා බලලා කියන්න කියලා මට මතක් කරන්න තමයි කෝල් කරේ .

පස්සේ මම එහෙමම කෝල් එක කට් කරලා ඒ වෙලාවේ ග්‍රහ පිහිටීම කොහොමද කියලා බැලුවා . තත්කාලය අනුව ජ්‍යෝතිෂය භාවිතා කිරීම තමයි ඒ අවස්ථාවේ මම කරේ . අඟහරු ග්‍රහයාගේ යම් අහිතකර අවස්තාවක් තමයි තත්කාලයෙන් පෙන්නුම් කරේ . මම ආයෙත් කෝල් එකක් අරගෙන මට කතා කරපු කෙනාට කිව්වා මේක ලේ සම්බන්ධ ප්‍රශ්නයක් . ටිකක් මාරක පැත්තට වැටෙනවා . කතරගම දෙවියන්ගේ පිහිටක් ගන්න පුළුවන් නම් මේ අවස්තාව පන්නගන්න් පුළුවන් කියලා . ඒවගේම ලේ දන් දීමක් කරලා කතරගම දෙවියන්ට පිං දෙන්න වෙනවා කියලා .

කොහොමහරි මට මේ පණිවිඩයට දැනුම් දුන්න කෙනා කිව්වා , ඔව් මේක ලේ සම්බන්ධ ප්‍රශ්නයක් තමයි . වැටිලා ඔලුව ඇතුලේ අභ්‍යන්තර ලේ වහනයක් වෙලා දැන් හොඳටම අමාරුවෙලා සිහි නැතිවෙලා රෝහලේ ඉන්නේ කියලා .

මේ අසනීප වුණු කෙනා කවුද කියලා මට කියන්න බැහැ පෞද්ගලිකත්වය ආරක්ෂා කරන්න ඕන නිසා . ඒත් ලංකාවේ යම් ප්‍රසිද්ධ චරිතයක් තමයි මේ . දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ ලේ තුනීකාරක ඖෂධ භාවිතා කරලා තියෙනවා . දවසක් පුටුවක ඉඳගන්නකොට හිසේ පිටිපස්ස පුටු ඇන්දේ ඉහල කෙලවරේ වැදිලා තියෙනවා . ඒ වැදුණු පාර පිටින් ලේ වහනයක් පෙන්නුවේ නැති වුණාට අභ්‍යන්තර රුධිර වහනයක් වෙලා තියෙනවා .

දවස් කීපයකට පස්සේ හදිස්සියේම සිහි නැති වීමක් නිසා රෝහල් ගත කරාට පස්සේ තමයි දැනගෙන තියෙන්නේ මේ ප්‍රශ්නයට හේතු වෙලා තියෙන්නේ දීර්ඝ කාලීන ලේ තුනීකාරක ඖෂධ පාවිච්චි කරලා නිසාත් ඔලුව වැදුනට පස්සෙත් මේ ඖෂධ අරගත්ත නිසා අභ්‍යන්තර තුවාලය සනීප නොවීමෙන් ලේ වහනය වෙලා තියෙනවා කියලා . පාලනය කරන්න බැරි නිසා අවසානයේ හිස්කබල විවෘත කරන ලද සැත්කමක් කරලා සිහිය එනකල් කාලයක් රෝහලේ ඉඳලා දැන් තරමක සුවයක් ලබාගෙන තියෙනවා .

මොනවද මේ ලේ තුනීකාරක ඖෂධ කියලා කියන්නේ ?

සරලවම කියනවානම් ලේ කැටි ගැසීම වළක්වාගන්න පාවිච්චි කරන ඖෂධ ලේ තුනී කාරක ඖෂධ කියලා හඳුන්වනවා . සාමාන්‍යයෙන් මේ ඖෂධ නිර්ණය කරන්නේ වෛද්‍ය වරයෙක් ම තමයි . වෙන කෙනෙක්ට මේ ඖෂධ හිතුමතේට පාවිච්චි කරන්න බැහැ . වෛද්‍ය නිර්දේශ කිරීමක් මත තමයි මේ ඖෂධ ෆාමසියකින් නිකුත් කරන්නේ . ඒවා නියම කරන්නේ රෝගියාගේ ලේ කැටිගැසෙන්න වැඩි නැඹුරුවක් තියෙන තත්වයක් තියෙනවානම් .

රුධිර පීඩනය , රුධිර සංසරණය කියන කටයුතු දෙකම පහසු කරවන්න මේ ලේ තුනී කාරක ඖෂධ භාවිතා කරනවා . ලේ කැටි ඇතිවීමේ අවධානම අඩු කරන්නත් මේ ඖෂධ භාවිතා කෙරෙනවා . රුධිර කැටි ගැසීම නිසා වැඩියෙන්ම අවධානමක් තියෙන්නේ රුධිර පීඩනය වැඩි වීම නිසා හෘදයාබාධ ඇතිවෙන්න සහ අංශභාග තත්වයන් ඇතිවෙන්නත් වෙනත් දරුණු රෝග ඇතිවෙන්නත් පුළුවන් හැකියාවක් තියෙන නිසා .

ලේ තුනීකාරක ඖෂධ රුධිර ප්‍රතිකැටි කාරක ඖෂධ ගණයට අයත් වෙනවා . මේ කටයුත්ත වෙනුවෙන් භාවිතා කරන විවිධ ඖෂධ තියෙනවා .

anti-coagulants

heparin

warfarin (Coumadin)

rivaroxaban (Xarelto)

dabigatran (Pradaxa)

apixaban (Eliquis)

edoxaban (Savaysa)

enoxaparin (Lovenox)

fondaparinux (Arixtra)

anti-platelets

clopidogrel (Plavix)

ticagrelor (Brilinta)

prasugrel (Effient)

dipyridamole

dipyridamole/aspirin (Aggrenox)

ticlopidine (Ticlid)

eptifibatide (Integrilin)

මේ ඖෂධ නිසියාකාරව භාවිතා කරන්න නම් වෛද්‍යවරයා සහ රෝගියා කියන දෙන්නාම බොහොම හොඳ සම්බන්ධතාවයක් පවත්වාගන්න ඕන . මොකද ඖෂධ පාවිච්චි කරන විදිය සම්බන්ධව වෛද්‍ය උපදෙස් නිසියාකරවම භාවිතා කරන්න ඕන නිසා . එහෙම කරනවානම් ලේ තුනීකාරක ඖෂධ වලින් නිසි ප්‍රතිඵල ලබන්න පුළුවන් .

ලේ තුනීකාරක ඖෂධ භාවිතා කරනකොට වෛද්‍යවරයා නියම කරපු වෙලාවටම පාවිච්චි කරන්න ඕන . දවසේ තමන්ට හිතෙන හිතෙන වෙලාවට ඖෂධ භාවිතා කරන්න හොඳ නැහැ . සෑම දවසකම එකම වෙලාවට ඒ ඖෂධ ලබාගන්න ඕන . කිසිම දවසක ඖෂධ මාත්‍රාවක් ගන්න අමතක කරන්න හොඳ නැහැ . ඖෂධ ගැනීම අමතක වුණා නම් බැරිවෙලා වත් ඒ දවසේ මතක් වුණු වෙලාවේම ඖෂධ ගැනීම කරන්න ඕන . කලින් දවසේ මාත්‍රාවක් අමතක වුණා නම් පහුවෙනිදා ඉඳලා සුපුරුදු පරිදි නියම වෙලාවට නියම මාත්‍රාව ගන්න ඕන . නිතර නිතර මේ අමතක කිරීම කරන්න හොඳ නැහැ . මාත්‍රාවක් අමතක වුණා කියලා මාත්‍රා දෙකක් එක වතාවේ ගන්න හොඳ නැහැ . මාත්‍රාවක් අමතක වුණා නම් ඒ ගැන යම් සටහනක් තියාගන්න එක වැදගත් වෙනවා .

රුධිර තුනීකාරක ඖෂධ , ඖෂධ ශාලාවකින් ලබාගන්නකොට හරි බෙහෙත් හරි බර ප්‍රමාණය තියෙන පෙති ලැබුණද කියලා පරීක්ෂා කරලා බලන්න . කලින් වතාවේ භාවිතා කරපු ප්‍රමාණයට වඩා පෙත්තේ වර්ණය ප්‍රමාණය වෙනස් වගේ දැනෙනවා නම් ඖෂධවෙදියාගෙන් අහලා දැනගන්න දෙපාරක් හිතන්න එපා . ඖෂධවේදියා බනියිද කෑගහයිද මොනවා කියයිද කියලා හිත හිත ඉන්න එපා . අහලා දැනගන්න . මොකද ඊට වඩා තමන්ගේ ජීවිතය වටින නිසා .

ලේ තුනීකාරක ඖෂධ පාවිච්චි කරන්න කියලා වෛද්‍යවරයෙක් ඔයාලට නියම කරනවානම් ඔයාලා භාවිතා කරන වෙනත් බෙහෙත් ගැන වෛද්‍යවරයාව දැනුවත් කරන්න . ඇහුවත් නැතත් මම මෙන්න මේ බෙහෙත් දිගටම ගන්නවා කියලා මතක් කරන්න . වෛද්‍ය නිර්දේශයක් නැතුව බෙහෙත් මොනවා හරි පාවිච්චි කරනවා නම් හෝ සප්ලිමන්ට් වගේ දේවල් පාවිච්චි කරනවානම් ඒවා ගැනත් දැනුවත් කරන්න . වෙනත් රෝගයක් වෙනුවෙන් ඔයාලා බෙහෙත් ගන්න වෙලාවට ඒ වෛද්‍යවරයාට තමන් ලේ තුනීකාරක ඖෂධ පාවිච්චි කරනවා කියලා මතක් කරන්න . ඒකත් ඇහුවත් නැතත් කමක් නැහැ කියලා මතක් කරන්න . මෙහෙම මතක් කිරීමක් අවශ්‍ය වෙන්නේ මේ ලේ තුනීකාරක ඖෂධ සහ වෙනත් ඖෂධ අන්තර් ක්‍රියා කරලා අක්‍රිය වෙන්න පුළුවන් ලොකු හැකියාවක් තියෙන නිසා . ලේ තුනීකාරක අක්‍රිය වෙන්න දෙන්න ඉඩ තියන්න හොඳ නැහැ කිසිම වෙලාවක .

ලේ තුනීකාරක භාවිතා කිරීමෙන් ඇතිවෙන අතුරු ආබාධ වෙන්නේ රුධිර වහනය වීම . බාහිර හෝ අභ්‍යන්තර ලේ වහනය වීම තමයි ගැටලුව වෙන්නේ . ඒ නිසා බොහොම පරෙස්සම් වෙන්න ඕන ලේ තුනීකාරක ඖෂධ භාවිතා කරනවානම් . බැරිවෙලා වත් ලේ තුනීකාරක ගන්නා අතරේ මුත්‍රා රතු දුඹුරු පැහැ වීම , මලපහ රතු පහ හේ තාර පැහැය වීම වෙනවා නම් , රතු දුඹුරු පැහැයෙන් වමනය පිට වෙනවානම් , විදුරුමස් නහය කියන ස්ථාන වලින් දිගින් දිගටම රුධිර වහනය වෙනවානම් , කැස්ස සමග රුධිරය පිටවෙනවා නම් , ඇද වැටීම් නිසා හිස තුවාල වෙනවා නම් , අසාමාන්‍ය ලේ වහනයන් තියෙනවා නම් , වෛද්‍ය උපදෙස් ගන්නම ඕන හැකි ඉක්මණින් . මතක ඇතුව කියන්න තමන් ලේ තුනීකාරක ඖෂධ භාවිතා කරනවා කියලා .

ලේ තුනීකාරක ගන්නා කෙනා තුවාල ඇතිකරගන්න එක පුළුවන් තරම් අඩු කරගන්න ඕන . පිහි කතුරු රේසර් වගේ දේවල් පාවිච්චි කරනකොට පරෙස්සම් වෙන්න ඕන . රණ්ඩු කෝලාහල වගේ දේවල් වලින් ඈත් වෙන්න ඕන .

ලේ තුනීකාරක ඖෂධ එක්ක , විශේෂයෙන්ම warfarin එක්ක විටමින් k සහිත ආහාර අඩුවෙන් ගන්න ඕන . මොකද විටමින් k මගින් warfarin වල ක්‍රියාව අඩාල කරන නිසා . විටමින් k සහිත ආහාර වර්ග  වෙන්නේ ගෝවා , බ්‍රොකලි , සලාද කොළ , නිවිති කොළ , කොළ පැහැති පළා වර්ග වගේ දේවල් . ඒවා අඩු කරන්න නෙවෙයි අවශ්‍ය වෙන්නේ . ගානකට ගත්තාම හරි .

ගැබිණි කෙනෙක් නම් ලේ තුනීකාරක ගැනීම ගැටළු සහගත වෙනවා . ඒ වෙනුවෙන් වෛද්‍ය උපදෙස් ලබාගන්න වෙනවා . තමන් දරුවෙක් බලාපොරත්තු වෙනවා නම් තමන්ට ලේ තුනීකාරක ගන්න වෙලා තියෙනවා නම් මේ ගැන වෛද්‍ය වරයා දැනුවත් කරන්න අවශ්‍ය වෙනවා . එතකොට ඇතිවෙන්න පුළුවන් ප්‍රශ්න තියෙනවා නම් ඒවා පාලනය් කරගන්න පුළුවන් වෙනවා .

රුධිරය ජ්‍යෝතිෂ විද්‍යාවේදී සම්බන්ධ වෙන්නේ කුජ ග්‍රහයාට . අඟහරු ග්‍රහයා තමයි ලේ ධාතුවට අධිපති වෙන්නේ . ඒ නිසා කුජ ග්‍රහයා කේන්දරේක පිහිටන ආකාරය අනුව ලේ ධාතුවේ ගුණාත්මක භාවය වෙනස් වෙන්න පුළුවන් . ඒවගේම තමයි කුජ ග්‍රහයා සතුරු මිතුරු උච්ච නීච ස්වක්ෂේත්‍ර වීම මගිනුත් මේ රුධිර ධාතුවට බලපෑම් වෙන්න පුළුවන් .

කුජ කියන්නේ දවස් 45 ක් වගේ කාලයක් ඇතුළත වෙනස් වෙන ග්‍රහයෙක් . ඒ නිසා චන්ද්‍රයා වගේම කුජ ග්‍රහයාටත් ඉක්මන් ගමනක් තියෙනවා . ඒ නිසා තමන්ගේ ජන්ම පත්‍රයේ කුජ ග්‍රහයාගේ තත්වය හොඳ මදි ගතියක් තියෙනවා නම් හෝ තමන්ගේ රුධිර ධාතුවේ ගැටළුවක් වෙනුවෙන් තමන් දීර්ඝ කාලීනව ඖෂධ ගන්නවානම් ජන්ම පත්‍රය පරීක්ෂා කරවලා ඒ වෙනුවෙන් ජ්‍යෝතිෂ ප්‍රතිකාර කරන එක යම් වාසියක් තියෙනවා . මොකද කුජ ග්‍රහයාගේ බලපෑම වෙනස් කරාම ලේ ධාතුවේ ගුණාත්මක බව යතා තත්වයට පත්කරගන්න පුළුවන් නිසාත් යම් ග්‍රහ අපල තත්වයක් තියෙනවා නම් ඒ අපලය සමනය කරගත්තාම බෙහෙත් පත්තියන් වෙලා තමන්ගේ සෞඛ්‍ය තත්වය ආරක්ෂා කරගන්න පුළුවන් වෙනවා .

මට එක වතාවක් ලැබුනා ජන්ම පත්‍රයක් . ඒ කෙනා තමන්ගේ ජීවිතයේ ආසාව අතෑරලා වගේ තමයි කතා කරේ . මොකද තමන්ගේ ලේ අධිකලෙස උකු බවට පත්වෙන කෙනෙක් . ඒ ලේ උකු වීම නිසා කාලෙන් කාලෙට ලේ ඉවත් කරන්න වෙනවා . ඒවගේම තමයි බෙහෙත් ගන්නත් නිතරම පීඩනය පරීක්ෂා කරන්නත් සිදුවෙනවා . ඒ කෙනාගේ මේ ගැටළුව ජ්‍යෝතිෂ විද්‍යාව පැත්තෙන් කරපු ප්‍රතිකාර වලින් සාර්ථක ලෙස පාලනය කරන්න හැකියාවක් ලැබුණා . දැන් එයා එයාගේ සාමාන්‍ය ජීවන කටයුතු කරගෙන ඉන්නවා . ඒ නිසා පර්යේෂණ මගින් අපි සනාථ කරගත්තා ග්‍රහ බලපෑම් ලේ ධාතුවේ ගැටළු වලට හේතු වෙනවා කියලා . ඒවා පාලනය කරගැනීමට ජ්‍යෝතිෂ විද්‍යාවෙන් උපකාර ගන්න පුළුවන් .

තවත් ලිපියකින් හමුවෙමු .

ඔබ සැමට සමන් දෙවිඳුගේ පිහිට ලැබේවා !!

  ලංකාවේ මුල් බැසගත් දේව වන්දනා වලදී කඩවර දෙවියන් හෝ කඩවර යක්ෂයා වන්දනා කිරීම ඈත අතීතයේ ඉඳලාම සිදුවෙන දෙයක් .
දන්නවද පොකුණුවි ශ්‍රී විනයාලංකාරාරාමාධිපතිව වැඩසිටි මහාචාර්ය අතිපූජ්‍ය රේරුකානේ චන්දවිමල මහානායක මාහිමිපාණන් වහන්සේව . රේරුකානේ හාමුදුරුවෝ කියලා තමයි වැඩිදෙනෙක් මේ හාමුදුරුවන්ව
  මෑත කාලයේ අපිට අහන්න දකින්න ලැබුණු බුද්ධාංකුරයාණන් වහන්සේ නමක් විදියට මහා කම්මට්ඨානාචාර්ය මහෝපාධ්‍යාය නාඋයනේ අරියධම්ම නාහිමිපාණන් වහන්සේ හඳුන්වන්න පුළුවන්
  ඔබගේ දැනට පවතින නිවසේ හෝ සෑදීමට බලාපොරොත්තුවන නිවසේ නිවාස සැලසුමේ වාස්තු දෝෂ තිබේ නම් ඒවා පරීක්ෂාකර එම දෝෂ වලට
  දරුවන් අපේක්ෂාවෙන් සිටින එහෙත් තවමත් දරුවන් නොමැති අයගේ ජන්ම පත්‍ර පරීක්ෂා කිරීම සඳහා අය කරන ලද නිශ්චිත මුදල දරාගැනීමට
  දරුඵල බලාපොරොත්තුවෙන් ඉන්න ඒත් තවමත් ඒ වෙනුවෙන් අවස්ථාව නොලද විශාල ප්‍රමාණයකගේ ජන්ම පත්‍ර පරීක්ෂා කරන්න නොමිලේ පවත්වන ලද සේවාවට
වාස්තු විද්‍යාව සම්බන්ධව , වාස්තු විද්‍යාවට අතපොත් තියන ආධුනික අයට සහ සාමාන්‍ය කාටත් වැදගත් වෙන මාතෘකාවක් ගැන තමයි අද කතා
  බහුතරයක් අද වෙනකොට ලංකාවේ ජීවත් වෙනවාට වඩා වෙනත් රටකට ගිහින් ජීවත් වෙන්න තමයි කැමැත්තක් දක්වන්නේ . ඒ වෙනුවෙන් දක්වන
  ආයුර්වේදය සහ ජ්‍යෝතිෂ විද්‍යාව සම්බන්ධවන තැනක් විදියට රතකල්කය මට හඳුන්වන්න පුළුවන් . මේ වෙනකල් බලපු කේන්දරවලින් වයස අවුරුදු 10
  උසස්පෙළට රසායන විද්‍යාව ඉගෙන ගන්න කාලයේ වැඩියෙන්ම ඒ ගැන අදහසක් ඔලුවට දැම්මේ අපේ ඉස්කෝලේ රසායන විද්‍යා ආචාර්යවරයෙක් විදියට කටයුතු
  වෙන සිංහල අවුරුදුවල වගේ නෙවෙයි . මේ වතාවේ සිංහල අවුරුද්දේ අවුරුදු සැමරීම සම්බන්ධව රටේම ගැටළු මතුවෙලා තියෙනවා . ලෝකයේම
මේ අවුරුද්දේ මහනුවර දළදා පෙරහැර වීථි සංචාරය කිරීම ඊයේ දිනයේ ( 2018 08 16 ) ආරම්භ කෙරුනා . පෙරහැර සම්බන්ධව

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *