නිවාස ඉදිකිරීමේදී ඇතිවන වේද දෝෂ 6 – සුසාන වේද දෝෂය

 

 

සාමාන්‍යයෙන් නිවසක් ඉදි කරනවා කියලා කියන්නේ එසේ මෙසේ කරන්න පුළුවන් ලෙහෙසි පහසු දෙයක් නෙවෙයි . ඉස්සර කාලේ නිවෙස් ගැන සලකා බලනකොට සමහර නිවෙස්වල පරම්පරා ගණනාව අද වෙනකල්ම යහතින් ජීවත් වෙනවා දකින්න පුළුවන් . ඒත් සමහර නිවෙස් අපි දැකලා තියෙනවා ඒවායේ පරම්පරා දෙකක් තුනක් හොඳට ජීවත් වෙලා ඊට පස්සේ ඒ පවුල් අභාවයට ගිහින් තියෙනවා . ඒ නිසා වාස්තු විද්‍යාව කියන්නෙත් ජ්‍යෝතිෂ විද්‍යාව වගේම මනුෂ්‍යයාට බලපෑම් කරන විෂයක් .

ගල්යුගයේ ඉඳලා නිවාස ඉදිකරගෙන පදිංචි වීම දක්වා පැවතගෙන ආව නිවාස ඉදිකිරීමේ කාර්යය අද වෙනකොට නවීන විද්‍යාත්මක සංකල්ප එක්ක මිශ්‍ර වෙලා ඉතාමත් ඉහළ තත්වයකට ඇවිත් තියෙනවා . ” වේද ” කියලා කියන්නේ බාධා වීමක් හරස් වීමක් කියන තේරුම ඇතුව . වේද දෝෂ කියලා කියන්නේ නිවසේ පවතින වාස්තු සමතුලිතයට බාධා කරන බාහිර සාධක අනුව ඇතිවෙලා තියෙන වාස්තු සංකල්පයක් .

වේද දෝෂ කියන දෝෂ තුන්කල් දක්නා නුවණින් සෘෂිවරු විසින් නිර්මාණය කරලා තියෙන්නේ ඒ දෝෂ කොයි කාලයේ වුණත් කොයි ආකාරයෙන් වුණත් මිනිස්සුන්ට බලපෑම් කරන්න පුළුවන් හැකියාවක් තියෙන නිසා . අද කාලේ පාවිච්චි කරන කොන්ක්‍රීට් සහ කම්බි භාවිතා කිරීම නිසා මේ වාස්තු දෝෂ යම් ප්‍රමාණයකට අඩුවෙලා තියෙනවා . ඒත් ඒවායේ අනිසි බලපෑම යම් යම් ප්‍රමාණ වලින් මිනිස්සුන්ට බලපෑම් කරනවා කියලා අත්දැකීමෙන් හඳුනාගෙන තියෙනවා .

නිවාස ඉදිකිරීමේදී ඇතිවන වේද දෝෂ 5 – දේවතා වේද දෝෂය කියන ලිපිය යටතේ අපි සාකච්ඡා කරා දේවතා වේද දෝෂය කියන්නේ මොකක්ද සහ දේවතා වේද දෝෂය ඇතිවෙන්නේ කොහොමද කියලා . අද ලිපියෙන් කියන්නේ සුසාන වේද දෝෂය කොහොමද ඇතිවෙන්නේ කියලා .

සුසානය කියලා කියන්නේ මිය ගිය අය භූමදාන හෝ ආදාහනය කරන ස්ථානයට . ඒ ස්ථානය වේද වෙන්නේ කොහොමද කියලා තමයි සුසාන වේද දෝෂය යටතේ සාකච්ඡා කරන්නේ . ඊට අමතරව සුසාන වේද දෝෂය කිව්වම අද කාලේ අනුව බලනකොට මෘත ශරීරාගාරත් අයත් වෙනවා . ඒ නිසා සොහොන් පිට්ටනි ගැන කතා කරනවා වගේම තමයි මෝචරි ගැනත් කතා කරන්න වෙනවා .

සුසාන වේද දෝෂය ඇතිවෙන්නේ නිවසක ප්‍රධාන දොරටුව ඉදිරියේ කනත්තක් හෝ මෘත ශරීරාගාරයක් පිහිටා තිබීම . නිවසෙන් එලියට බහිනකොටම කනත්තක් නම් පේන්න තියෙන්නේ කනත්ත කියන දේ ඒ මනුෂ්‍යයාගේ හිතේ නිතරම තියෙන කාරනාවක් වෙනවා . එතකොට දන්නෙම නැතුව එයාලාගේ පෞර්ෂත්ව සාධක හීන වෙනවා කියලා තමයි අතීතයේ විස්තර කරලා තියෙන්නේ . කිලි කියන සංකල්පය අනුව බලනකොට කිල්ලත් නිතරම ඇතිවෙනවා . කිල්ල කියලා කියන්නේ විසබීජ කියලා තමයි මමනම් අදහස් කරන්නේ . එතකොට විසබීජත් නිතරම නිවසට ඇතුළුවෙන්න මේවා හේතු වෙනවා .

සාමාන්‍යයෙන් මෝචරියක් ආසන්නයේ නිවසක් පිහිටලා තියෙනවානම් නිතරම මෘත ශරීර අරගෙන එන යන වාහන , ඒවගේම අවමංගල රථ එහෙමත් නිතරම දකින්න ලැබෙනවා . ඒ නිසාත් මිනිස්සුන්ගේ හිතේ ඇතිවෙන හැගීම එයාලාගේ මානසික තත්වය පහත වැටෙනවා කියලා විශ්වාස කරන්න පුළුවන් .

ආදාහනය කිරීම් කරන ස්ථානයක නම් නිවෙස පිහිටලා තියෙන්නේ ඒ දුම් පිට කිරීම් හරියටම වෙන්නේ නැත්නම් ඒ දුමට මිනිසුන් විවෘත වීම වැඩියි .එතකොටත් ප්‍රශ්නයක් තියෙනවා . මට මතකයි එක වතාවක් කොළඹ ප්‍රසිද්ධ කාන්තා පාසලක මේ වගේ දෙයක් තියෙනවා කියලා කතාවක් තිබුණා .

ප්‍රායෝගිකව බලනකොට මේ ප්‍රශ්න ඇතිවෙනවා . ඊට අමතරව අමනුෂ්‍ය බලපෑම් ඇතිවෙන්න තියෙන ඉඩකඩ වැඩියි . මට මේවගේ නිවසක් පරීක්ෂා කරන්න ලැබිලා තියෙනවා ලංකාවේ ප්‍රසිද්ධ සුසාන භූමියක් ආසන්නයේ පිහිටලා තියෙන නිවසක් . ඒ නිවසේ අමනුෂ්‍ය බලපෑමක් තියෙනවා තියෙනවා කියලා විශ්වාස වන්ත විදියකින් අපිට හොයාගන්න පුළුවන් වුණා . ඒ නිසා සුසාන වේද දෝෂයත් සෞඛ්‍ය පැත්තෙන් බැලුවත් සමාජීය වශයෙන් බැලුවත් අවුලක් තියෙන ප්‍රශ්නක් තමයි .

සමාජීය වශයෙන් කියලා කියන්නේ ඇයි කියලා මට කියන්න බැරි වුනා . සමාජීය වශයෙන් කියලා කියන්නේ , ඔන්න දැන් කෙනෙක්ගේ නිවසක් තියෙනවා කනත්තක් ආසන්නයේ . ඒ කෙනාට කීදෙනෙක් කියනවද අපෝ ගෙදර තියෙන්නේ කනත්ත ළඟ නේද කියලා . ඒ කියන කීම ම ඇති ඒ මනුස්සයාගේ මානසිකත්වය පහළට ඇදලා දාන්න . ඒවගේ අයට මනස ශක්තිමත් වෙන විදියට තමයි කතා කරන්න ඕන .

එහෙනම් තවත් ලිපියකින් හමුවෙමු .

ඔබ සැමට සමන් දෙවිඳුගේ පිහිට ලැබේවා !!

  ලංකාවේ මුල් බැසගත් දේව වන්දනා වලදී කඩවර දෙවියන් හෝ කඩවර යක්ෂයා වන්දනා කිරීම ඈත අතීතයේ ඉඳලාම සිදුවෙන දෙයක් .
දන්නවද පොකුණුවි ශ්‍රී විනයාලංකාරාරාමාධිපතිව වැඩසිටි මහාචාර්ය අතිපූජ්‍ය රේරුකානේ චන්දවිමල මහානායක මාහිමිපාණන් වහන්සේව . රේරුකානේ හාමුදුරුවෝ කියලා තමයි වැඩිදෙනෙක් මේ හාමුදුරුවන්ව
  මෑත කාලයේ අපිට අහන්න දකින්න ලැබුණු බුද්ධාංකුරයාණන් වහන්සේ නමක් විදියට මහා කම්මට්ඨානාචාර්ය මහෝපාධ්‍යාය නාඋයනේ අරියධම්ම නාහිමිපාණන් වහන්සේ හඳුන්වන්න පුළුවන්
  ඔබගේ දැනට පවතින නිවසේ හෝ සෑදීමට බලාපොරොත්තුවන නිවසේ නිවාස සැලසුමේ වාස්තු දෝෂ තිබේ නම් ඒවා පරීක්ෂාකර එම දෝෂ වලට
  දරුවන් අපේක්ෂාවෙන් සිටින එහෙත් තවමත් දරුවන් නොමැති අයගේ ජන්ම පත්‍ර පරීක්ෂා කිරීම සඳහා අය කරන ලද නිශ්චිත මුදල දරාගැනීමට
  දරුඵල බලාපොරොත්තුවෙන් ඉන්න ඒත් තවමත් ඒ වෙනුවෙන් අවස්ථාව නොලද විශාල ප්‍රමාණයකගේ ජන්ම පත්‍ර පරීක්ෂා කරන්න නොමිලේ පවත්වන ලද සේවාවට
වාස්තු විද්‍යාව සම්බන්ධව , වාස්තු විද්‍යාවට අතපොත් තියන ආධුනික අයට සහ සාමාන්‍ය කාටත් වැදගත් වෙන මාතෘකාවක් ගැන තමයි අද කතා
  බහුතරයක් අද වෙනකොට ලංකාවේ ජීවත් වෙනවාට වඩා වෙනත් රටකට ගිහින් ජීවත් වෙන්න තමයි කැමැත්තක් දක්වන්නේ . ඒ වෙනුවෙන් දක්වන
  ආයුර්වේදය සහ ජ්‍යෝතිෂ විද්‍යාව සම්බන්ධවන තැනක් විදියට රතකල්කය මට හඳුන්වන්න පුළුවන් . මේ වෙනකල් බලපු කේන්දරවලින් වයස අවුරුදු 10
  උසස්පෙළට රසායන විද්‍යාව ඉගෙන ගන්න කාලයේ වැඩියෙන්ම ඒ ගැන අදහසක් ඔලුවට දැම්මේ අපේ ඉස්කෝලේ රසායන විද්‍යා ආචාර්යවරයෙක් විදියට කටයුතු
  වෙන සිංහල අවුරුදුවල වගේ නෙවෙයි . මේ වතාවේ සිංහල අවුරුද්දේ අවුරුදු සැමරීම සම්බන්ධව රටේම ගැටළු මතුවෙලා තියෙනවා . ලෝකයේම
මේ අවුරුද්දේ මහනුවර දළදා පෙරහැර වීථි සංචාරය කිරීම ඊයේ දිනයේ ( 2018 08 16 ) ආරම්භ කෙරුනා . පෙරහැර සම්බන්ධව

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *