නිවාස ඉදිකිරීමේදී ඇතිවන වේද දෝෂ 5 – දේවතා වේද දෝෂය

 

 

සාමාන්‍යයෙන් නිවසක් ඉදි කරනවා කියලා කියන්නේ එසේ මෙසේ කරන්න පුළුවන් ලෙහෙසි පහසු දෙයක් නෙවෙයි . ඉස්සර කාලේ නිවෙස් ගැන සලකා බලනකොට සමහර නිවෙස්වල පරම්පරා ගණනාව අද වෙනකල්ම යහතින් ජීවත් වෙනවා දකින්න පුළුවන් . ඒත් සමහර නිවෙස් අපි දැකලා තියෙනවා ඒවායේ පරම්පරා දෙකක් තුනක් හොඳට ජීවත් වෙලා ඊට පස්සේ ඒ පවුල් අභාවයට ගිහින් තියෙනවා . ඒ නිසා වාස්තු විද්‍යාව කියන්නෙත් ජ්‍යෝතිෂ විද්‍යාව වගේම මනුෂ්‍යයාට බලපෑම් කරන විෂයක් .

ගල්යුගයේ ඉඳලා නිවාස ඉදිකරගෙන පදිංචි වීම දක්වා පැවතගෙන ආව නිවාස ඉදිකිරීමේ කාර්යය අද වෙනකොට නවීන විද්‍යාත්මක සංකල්ප එක්ක මිශ්‍ර වෙලා ඉතාමත් ඉහළ තත්වයකට ඇවිත් තියෙනවා . ” වේද ” කියලා කියන්නේ බාධා වීමක් හරස් වීමක් කියන තේරුම ඇතුව . වේද දෝෂ කියලා කියන්නේ නිවසේ පවතින වාස්තු සමතුලිතයට බාධා කරන බාහිර සාධක අනුව ඇතිවෙලා තියෙන වාස්තු සංකල්පයක් .

වේද දෝෂ කියන දෝෂ තුන්කල් දක්නා නුවණින් සෘෂිවරු විසින් නිර්මාණය කරලා තියෙන්නේ ඒ දෝෂ කොයි කාලයේ වුණත් කොයි ආකාරයෙන් වුණත් මිනිස්සුන්ට බලපෑම් කරන්න පුළුවන් හැකියාවක් තියෙන නිසා . අද කාලේ පාවිච්චි කරන කොන්ක්‍රීට් සහ කම්බි භාවිතා කිරීම නිසා මේ වාස්තු දෝෂ යම් ප්‍රමාණයකට අඩුවෙලා තියෙනවා . ඒත් ඒවායේ අනිසි බලපෑම යම් යම් ප්‍රමාණ වලින් මිනිස්සුන්ට බලපෑම් කරනවා කියලා අත්දැකීමෙන් හඳුනාගෙන තියෙනවා .

නිවාස ඉදිකිරීමේදී ඇතිවන වේද දෝෂ 4 – කූප වේද දෝෂය කියන ලිපිය යටතේ අපි සාකච්ඡා කරා කූප වේද දෝෂය කියන්නේ මොකක්ද සහ කූප වේද දෝෂය ඇතිවෙන්නේ කොහොමද කියලා . අද ලිපියෙන් කියන්නේ දේවතා වේද දෝෂය කොහොමද ඇතිවෙන්නේ කියලා .

දේවතා වේද දෝෂය ඇතිවෙන්නේ නිවසේ ප්‍රධාන දොරටුව ඉදිරිපිට ඒ ආසන්නයේම බුදු පිළිමයක් හෝ දේව ප්‍රතිමාවක් හෝ දෙවියන්ට බුදුන්ට පහන් දල්වන ස්ථානයක් තිබීමෙන් . මේක වරදවා වටහා ගන්න එපා . නිවසට ඇතුළුවෙනකොටම බුදු පිළිමයක් පේන්න තියන එක වරදක් නැහැ . මම දැකලා තියෙන ගොඩක් දියුණු පවුල් ජීවත්වෙන නිවෙස්වල වුණත් නිවසට ඇතුළුවෙනකොටම බුදු පිළිමයක් පේන්න තියෙන නිවෙස් තියෙනවා . මෙතන ගැටලුව තියෙන්නේ නිවසෙන් පිටත් වෙන්න එලියට බහිනකොටම මේවගේ පුද පූජා පවත්වන තැන් පිහිටීම .

මේවගේ තැන්වල පත්තු කරන පහන් වලට සහ පුද පූජා වලට අමනුස්සයෝ එක් රැස් වෙනවා . අමනුස්සයෝ කිව්වාම දෙවියන් යකුන් භූතයින් පෙරේතයින් කියන සියල්ලම අයත් වෙනවා .ඒ අය නිවස ඉස්සරහාට බැල්ම දැම්මාට පස්සේ පහනේ එලිය වැටෙනකොට ඒ එලිය වැටෙන ස්ථාන වලටත් බැල්ම දානවා . ඒ නිසා අනවශ්‍ය අමනුස්ස බලපෑමක් ඇතිවීමක් වෙනවා කියලා විශ්වාසයක් තියෙනවා වගේම තමයි එහෙම වෙලාත් තියෙනවා . ඒ නිසා මේ වේද දෝෂය ගැටළුවක් වෙනවා .

ඒවගේම තමයි මේ වගේ ස්ථානවල පත්තු කරන පහන් එලිය නිසා සමහර විට මිනිස්සුන්ගේ පෞර්ශත්වය දන්නෙම නැතුව හීන වීමක් වෙන්න පුළුවන් . පොඩි පහන් දැල්ලක් තියෙන පහනක් පත්තු වෙනවා නම් ඒ පහන් දැල්ල නිසා මිනිස්සුන්ගේ හිතේ ඇතිවෙන්නේ පෞර්ශත්වය දුර්වල වීමක් වෙනවා කියලා පිළිගැනීමක් තියෙනවා . ඒක ඇත්ත වෙන්න පුළුවන් කියලා සාධාරණ හේතු තියෙනවා .

දේවතා වේද දෝෂය යටතට නිවසක් ඉදිරියේ දේවාලයක් පිහිටලා තිබීමත් ගන්න පුළුවන් . මොකද දේවාලයක නිතරම සද්ද බද්ද ඇතිවෙනවා . ඒක නිවසකට බාධාවක් වෙනවා . වින කැපීම වගේ දේවල් නිතරම දේවාලයේ වෙනවානම් ඒවා නිසා අවට ගෙවල් වලටත් බලපෑම් ඇතිවෙනවා . සාමාන්‍යයෙන් දේවාල වලට නිතරම මිනිස්සු එනවා . ඒ නිසා මිනිස්සු නිතරම වගේ ගේ අවට සැරිසරනවා . විවිධ ජාතියේ මිනිස්සු එන නිසා නිවසේ ආරක්ෂාව සම්බන්ධව ප්‍රශ්න ඇතිවීමක් වෙන්න පුළුවන් . දේවාලවල නිතරම දුම් ඇල්ලීම කරනවා . මේ දුම ආඝ්‍රාණය කිරීම නිසා නිවසේ අයටත් ස්වසන ආබාධ ඇතිවෙන්න පුළුවන් කියලා අපිට හිතන්න පුළුවන් .

දේවතා වේද දෝෂය නිසා මේවගේ ආබාධ රැසක් සිදු වෙනවා . ඒ නිසා මේ දෝෂය නම් මගහරවා ගන්නා එක වැදගත් අවශ්‍යතාවයක් කියලා තමයි මමනම් විශ්වාස කරන්නේ .

තවත් ලිපියකින් හමුවෙමු .

ඔබ සැමට සමන් දෙවිඳුගේ පිහිට ලැබේවා !!

ජෛවීය විද්‍යාවේ ඉගැන්වෙන විදියට යම් විශේෂයක අකණ්ඩ පැවැත්ම තහවුරු වෙන්න නම් ඒ ජීව විශේෂය අනිවාර්යයෙන්ම තමන්ගේ ජාන පරම්පරාව ඉදිරියට පවත්වාගෙන
  ලංකාවේ මුල් බැසගත් දේව වන්දනා වලදී කඩවර දෙවියන් හෝ කඩවර යක්ෂයා වන්දනා කිරීම ඈත අතීතයේ ඉඳලාම සිදුවෙන දෙයක් .
දන්නවද පොකුණුවි ශ්‍රී විනයාලංකාරාරාමාධිපතිව වැඩසිටි මහාචාර්ය අතිපූජ්‍ය රේරුකානේ චන්දවිමල මහානායක මාහිමිපාණන් වහන්සේව . රේරුකානේ හාමුදුරුවෝ කියලා තමයි වැඩිදෙනෙක් මේ හාමුදුරුවන්ව
  මෑත කාලයේ අපිට අහන්න දකින්න ලැබුණු බුද්ධාංකුරයාණන් වහන්සේ නමක් විදියට මහා කම්මට්ඨානාචාර්ය මහෝපාධ්‍යාය නාඋයනේ අරියධම්ම නාහිමිපාණන් වහන්සේ හඳුන්වන්න පුළුවන්
  ඔබගේ දැනට පවතින නිවසේ හෝ සෑදීමට බලාපොරොත්තුවන නිවසේ නිවාස සැලසුමේ වාස්තු දෝෂ තිබේ නම් ඒවා පරීක්ෂාකර එම දෝෂ වලට
  දරුවන් අපේක්ෂාවෙන් සිටින එහෙත් තවමත් දරුවන් නොමැති අයගේ ජන්ම පත්‍ර පරීක්ෂා කිරීම සඳහා අය කරන ලද නිශ්චිත මුදල දරාගැනීමට
  දරුඵල බලාපොරොත්තුවෙන් ඉන්න ඒත් තවමත් ඒ වෙනුවෙන් අවස්ථාව නොලද විශාල ප්‍රමාණයකගේ ජන්ම පත්‍ර පරීක්ෂා කරන්න නොමිලේ පවත්වන ලද සේවාවට
වාස්තු විද්‍යාව සම්බන්ධව , වාස්තු විද්‍යාවට අතපොත් තියන ආධුනික අයට සහ සාමාන්‍ය කාටත් වැදගත් වෙන මාතෘකාවක් ගැන තමයි අද කතා
  බහුතරයක් අද වෙනකොට ලංකාවේ ජීවත් වෙනවාට වඩා වෙනත් රටකට ගිහින් ජීවත් වෙන්න තමයි කැමැත්තක් දක්වන්නේ . ඒ වෙනුවෙන් දක්වන
  ආයුර්වේදය සහ ජ්‍යෝතිෂ විද්‍යාව සම්බන්ධවන තැනක් විදියට රතකල්කය මට හඳුන්වන්න පුළුවන් . මේ වෙනකල් බලපු කේන්දරවලින් වයස අවුරුදු 10
  උසස්පෙළට රසායන විද්‍යාව ඉගෙන ගන්න කාලයේ වැඩියෙන්ම ඒ ගැන අදහසක් ඔලුවට දැම්මේ අපේ ඉස්කෝලේ රසායන විද්‍යා ආචාර්යවරයෙක් විදියට කටයුතු
  වෙන සිංහල අවුරුදුවල වගේ නෙවෙයි . මේ වතාවේ සිංහල අවුරුද්දේ අවුරුදු සැමරීම සම්බන්ධව රටේම ගැටළු මතුවෙලා තියෙනවා . ලෝකයේම